Wykonujemy konserwację urządzeń transportowych

    Wykonujemy konserwację urządzeń transportu bliskiego kat. I WJK: Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia, wózki jezdniowe podnośnikowe, w tym specjalizowane (z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem, ze zmiennym wysięgiem).

   Eksploatujący urządzenie ma obowiązek zarejestrowania urządzenia technicznego w Oddziale Urzędu Dozoru Technicznego. Celem badania odbiorczego jest potwierdzenie, że urządzenie może być przekazane do bezpiecznej eksploatacji. Badanie odbiorcze jest wykonywane przez Inspektora UDT w obecności przedsiębiorcy eksploatującego urządzenie techniczne. Pozytywny wynik badania pozwoli Inspektorowi UDT na wydanie decyzji zezwalającej na eksploatację urządzenia. Na podstawie wydanej decyzji zostanie założona księga rewizyjna urządzenia - sposób jej dostarczenia zostanie uzgodniony z zainteresowanym. Po zarejestrowaniu urządzenia eksploatujący musi wykonywać okresowo inne badania w Urzędu Dozoru Technicznego.


   Badania urządzenia przeprowadzane u eksploatującego są wykonywane w obecności: eksploatującego lub jego upoważnionego przedstawiciela oraz konserwatora i operatora. Konserwator i operator powinni legitymować się odpowiednimi zaświadczeniami kwalifikacyjnymi uprawniającymi do konserwacji i obsługi danego urządzenia.
 

    W trakcie eksploatacji urządzenia techniczne podlegają następującym badaniom przez Urząd Dozoru Technicznego:
 badania okresowe – dla urządzeń objętych formą dozoru pełnego, w terminach określonych dla danego rodzaju urządzenia;
 doraźne kontrolne – dla urządzeń objętych formą dozoru ograniczonego, w terminach określonych dla danego rodzaju urządzenia, przeprowadza się w ramach nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o dozorze technicznym;
 doraźne eksploatacyjne – wykonuje się w terminach wynikających z bieżących potrzeb;
 doraźne powypadkowe lub poawaryjne – przeprowadza się w przypadku wystąpienia niebezpiecznego uszkodzenia urządzenia lub nieszczęśliwego wypadku związanego z jego eksploatacją, prowadzone są w celu ustalenia przyczyn zdarzenia, sformułowania wniosków dotyczących działań zapobiegawczych oraz ich wdrożenia.
   

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy eksploatujący wózki widłowe podnośnikowe zapewnia właściwą obsługę i konserwację urządzenia. Obsługa i konserwacja wózków oraz przeprowadzanie okresowych przeglądów i napraw powinny być wykonywane raz na 30 dni chyba, że producent określił inaczej w dokumentacji techniczno-ruchowej. Eksploatujący powinien założyć i przechowywać dziennik konserwacji prowadzony przez konserwującego, w którym odnotowuje wykonywane czynności. Zgodnie z przepisami konserwator musi posiadać odpowiednie kwalifikacje bez, których konserwacja wózków jest nieważna. Co więcej eksploatujący urządzenie musi wprowadzić dokument eksploatacyjny wózka (książkę codziennej eksploatacji, dziennik pracy, kartę ruchu lub podobne), w którym operator odnotowuje:
 przed pracą – wykonanie obsługi codziennej ze sprawdzeniem: układów,osprzętu i pozostałych urządzeń związanych z bezpieczeństwem pracy,
 w czasie (lub po pracy) – zauważone podczas użytkowania wózka usterki, nieprawidłowości, uszkodzenia itp.
 po pracy – stan techniczny i przebieg (motogodziny)

!!! Zapraszamy do skorzystania z usług naszego konserwatora !!!